IES

IES ,Işıktaş Eğitim Sistemi’nin farklılıkları nelerdir?

Bu sistem 3 ana başlığa bölünmektedir.

  1. Rehberlik Sistemi: Öğrenciler ile birebir ilgilenen rehberlik birimi sayesinde öğrencilerin sınavlarındaki düşüş gözlemlendiği anda hemen önlem alınır ve öğrenci ile çalışma programı hazırlanır. Rehberlik biriminin koordine ettiği bire bir etüt sistemi sayesinde öğrenciler yapamadıkları soruları öğretmenlerine yalnızca kendilerine ayrılmış olan vakitte öğretmeni ile bire bir çalışarak sorar. Bu sayede öğrenci sadece kendisinin takıldığı noktaları çalışarak vakitten kazanç elde eder. Ders öğretmeni ihtiyaç duyduğu durumlarda rehber öğretmen ile etkileşime geçerek öğrencilere ek ders ya da soru çözümü saati koyabilir. Bu ders saatlerini rehber öğretmen organize eder ve velilere ders öncesinde bilgilendirme yapar.

 

  1. Veli Bilgilendirme Sistemi: Veliler, tüm dersler, devamsızlıklar, ödev takibi, sınav sonuçları, sınıf değişikliği, veli toplantıları, etkinlikler vb konularda VBS sistemi üzerinden kısa mesaj ile bilgilendirilir. Her ders günü öğrencinin kuruma gelmemesi durumu o günün ilk dersi içinde VBS ile veliye bildirilir. Öğrencilerin takip altında olduğunu veli bilir ve içi rahat eder. VBS sayesinde veliye giden tüm mesajlar kayıt altındadır ve her zaman ulaşılabilir. Bu sistem ile bilgi alabilmek için velilerimizin cep telefonlarının gelecek mesajlara açık olması gerekir.

 

  1. Akademik Başarıya Destek Sistemi: Öğrencimizin akademik başarısındaki artış ya da düşüşler rehber öğretmen gözetiminde sürekli takip altındadır. Burada ilk önceliğimiz öğrencinin okuduğunu anlaması ve yorumlaması için kitap okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Bu alışkanlığı kazandırmak için kitap özeti çalışmamız uygulanmaktadır. Kitap özeti her hafta kitabın en az 50 sayfasını kapsayacak şekilde hazırlanmalı ve Türkçe öğretmenine teslim edilmelidir. Türkçe öğretmeni bu özetlerin kontrolünü yaptıktan sonra özetleri rehber öğretmene teslim eder. Özetler arasından her hafta 10 öğrencinin özeti seçilir ve kurucumuz eşliğinde, kendini ifade edebilme becerisine katkı sağlamak amacıyla, öğrencinin özeti anlatması istenir. Bu sayede öğrencimiz topluluk karşısında konuşma özgüveni kazanır.

Her sınav sonrası branş öğretmenleri ilk derslerinde sınavın tüm sorularını çözer. Hafta içerisinde de seçilen 10 öğrenciden sınavda yanlış yaptıkları ya da boş bıraktıkları soruları tahtada açıklayıcı şekilde çözmeleri istenir. Bu sayede öğrenci sınav sonuçlarının takip altında olduğunu bilerek durumu ciddiye alır ve yanlış sorularını öğrenmenin ya da eksik bilgilerini tamamlamanın peşine düşer. Bu durum öğrenmenin tam olmasını sağlar.

Menü

Bursuluk Sınavı Kayıtlarımız Başladı

Kayıt İçin Tıklayın...